Piece na pellet

Piece na pellet:

Piecyki na pellet to wygodny sposób ogrzewania. Mimo, że piec na pellet pojawił się już kilkadziesiąt lat temu i mamy obecnie do czynienia z kolejną jego generacją, to w Polsce wciąż jest to rozwiązanie stosunkowo mało znane. Czynnikiem, który przez wiele lat determinował  wybór rodzaju opału, były kwestie finansowe, czego efekt do dzisiaj możemy obserwować, śledząc czerwone punkty na mapie jakości powietrza. Za sprawą rosnącej świadomości tego, czym oddychamy oraz pojawiających się w kolejnych miastach zakazów palenia węglem i paliwami stałymi, inwestorzy coraz częściej sięgają po takie paliwa jak prąd, gaz oraz pellet, który deklasuje w tym zestawieniu konkurencję. Oferuje on bowiem nie tylko niższe koszty ogrzewania i porównywalny komfort obsługi, ale także jak jedyny wpisuje się w ideę paliwa ekologicznego. Ilość wyemitowanego podczas spalania dwutlenku węgla jest taka sama jak ilość pochłanianego CO2 przez drzewo, które zostało użyte do jego produkcji.

Istotnym elementem instalacji takowego pieca jest dostarczenie powietrza potrzebnego do spalania. Może nim być bezpośredni dopływ do piecyka lub specjalny kanał doprowadzony do pomieszczenia w celu jego napowietrzenia. Jeśli nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia powietrza do kominka na pellet, to należy zapewnić swobodny dostęp powietrza kanałem o przekroju co najmniej 80 cm2. Natomiast wykorzystując bezpośrednie podłączenie powietrza z zewnątrz do urządzenia, trzeba pamiętać, aby kanał nie był dłuższy niż 5 metrów. Ponadto projektując odpowiednią i bezpieczną instalację należy wziąć pod uwagę zarówno regulacje prawne, jak i zalecenia samych producentów piecyków. Pellet jako paliwo powstałe z biomasy nie jest objęty zakazami dotyczącymi ogrzewania paliwami stałymi. Często blokadą dla inwestorów przed przejściem na ogrzewanie pelletem jest początkowy koszt instalacji oraz niepewność dotycząca jego jakości. Obecna sytuacja ulega jednak znaczącej poprawie, ponieważ na rynku pojawiają się coraz tańsze i sprawniejsze instalacje. Natomiast certyfikowany pellet można nabyć bez wychodzenia z domu.

W ostatnim czasie coraz popularniejszym systemem wymiany powietrza w budynkach staje się wentylacja mechaniczna. W takim wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na wybór samego urządzenia. Piecyk na pellet powinien być szczelny, zarówno jeśli chodzi o zasobnik na paliwo, jak i system kurtyny powietrznej szyby oraz zapalarkę. W przeciwnym wypadku rekuperator wymiany powietrza w domu będzie zakłócał prawidłową pracę kominka, powodując szereg problemów już w samej fazie rozpalenia. Specjalnie do takich instalacji producenci wprowadzili piecyki na pellet, które posiadają koncentryczne króćce podłączenia. Jest to znane rozwiązanie, stosowane do tej pory przy instalacji kondensacyjnych pieców gazowych. Stosując system powietrzno-spalinowy, należy pamiętać o tym, aby wysokość takiego komina wynosiła maksymalnie 3 metry. Dłuższy odcinek może powodować zbyt duże opory powietrza, wpływające na pogorszenie procesu spalania.

Powyższe wytyczne odnośnie warunków prawidłowej konstrukcji systemu kominkowego zapewnią prawidłowe działania urządzenia na pellet. W przeciwnym wypadku nie tylko narażamy się na utratę gwarancji producenta, ale również możemy doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Urządzenia na pellet zwykle wymagają stałego zasilania energią elektryczną. Jeśli w trakcie działania zabraknie zasilania, to bez komina generującego minimalny ciąg możemy narazić się na sytuację cofnięcia ognia do zasobnika na pellet. Taka sytuacja może bezpośrednio zagrażać życiu mieszkańców. Podsumowując, montaż urządzenia na pellet to również montaż prawidłowego komina. Tylko w ten sposób można zapewnić poprawne spalania i bezpieczną eksploatację coraz bardziej popularnego w Polsce piecyka na granulat drzewny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *