Łazienka dla niepełnosprawnych

W łazienkach, z których korzystają osoby z ograniczeniami ruchu lub starsze, mniej sprawne i wymagające większej uwagi w czasie codziennych czynności sanitarnych należy zachować wyjątkową ostrożność i przemyśleć każdy szczegół wyposażenia. Projektując łazienkę na lata, czasem warto przewidzieć również to, że nieuchronnie przybywa nam lat i może należałoby ją tak urządzić by wszelkie dostosowanie łazienki do potrzeb osób starszych było możliwe bez większego remontu.

Łazienka jest standardem, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w każdym domu. Jeśli dodatkowo musimy zadbać o komfort osób poruszających się z kulami lub na wózku, to łazienka zaczyna być dodatkowym wyzwaniem. Na rynku dostępne jest wyposażenie dedykowane do stworzenia warunków idealnych osobom starszym i niepełnosprawnym.

Każdą łazienkę można dopasować do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Co więcej łazienka dostosowana dla takich osób może być dalej ładna. Dostępne w sprzedaży akcesoria współgrają z panującymi trendami stylistycznymi i stanowią asortyment ogólnie dostępny.

Jak dostosować łazienkę dla potrzeb osób starszych oraz poruszających się na wózku? Otóż przede wszystkim należy:

  • zastosować drzwi dla niepełnosprawnych, tzn. bez progów i o minimalnej szerokości 0,9 m. Likwidacja progów zwiększa bezpieczeństwo poruszania się osób starszych oraz na wózkach. W drugim przypadku konieczna jest także odpowiednia szerokość drzwi, w które zmieści się wózek. Drzwi o szerokości ponad 1 metra są niepraktyczne, gdyż ich ciężar utrudnia otwieranie. Wygodna klamka również ma tu znaczenie.
  • wygospodarować wolnej od urządzeń przestrzeni manewrowej W przypadku wózka inwalidzkiego umożliwia samodzielne korzystanie z łazienki danej osoby. Minimalne wymiary takiej przestrzeni to 150×150 cm. Istotna jest także przestrzeń przy poszczególnych urządzeniach.
  • zainstalować w pomieszczeniu specjalnego WC i umywalki dla niepełnosprawnych. Miski WC należy oddalić od tylnej ściany o co najmniej 70 cm zapewniają swobodne umieszczenie wózka wzdłuż miski. Zalecana wysokość miski to 45-50 cm lub dopasowanie do poziomu wózka. Przycisk do spłukiwania najlepiej umieścić z boku na wysokości do 120 cm od podłogi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *