Łazienka w stylu japońskim

W kulturze japońskiej łazienka jest jedną z najważniejszych części domu. Wynika to z faktu, że Japończycy nie traktują kąpieli tylko jak niezbędnego zabiegu higienicznego. Dla nich to relaksujący rytuał, który pozwala oczyścić ciało i uspokoić zmęczony umysł. Styl japoński zachwyca prostotą i funkcjonalnością. Jest to miejsce stworzone nie tylko do zabiegów higienicznych, lecz przede wszystkim do zadbania o relaks ciała i umysłu. Pomieszczenie kąpielowe w tym stylu wykonane jest zgodnie z japońską filozofią „wszystko, co nas otacza, ma służyć dobremu życiu”.  O czym należy pamiętać, urządzając łazienkę w stylu japońskim?

a) styl japoński to przede wszystkim przestrzeń, której nie może zabraknąć. Wszelkie meble, akcesoria i dodatki należy ograniczyć są do minimum, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi i nie przeszkadzało w osiągnięciu skupienia i relaksu,

b) wewnątrz łazienki w stylu japońskim panuje idealny ład i porządek. Niemal nic nie stoi na widoku – wszystko schowane jest w zamkniętych szafkach,

c) pomieszczenie jest doskonale harmonijne – każdy element wystroju ma swoją funkcję i znaczenie, a wszystkie łączą się w jedną spójną całość,

d) wyposażenie jest proste i oszczędne, ale cechuje je bardzo wysoka jakość. Japończycy przywiązują się do przedmiotów i zamiast wyrzucać zepsute rzeczy, naprawiają je. Dlatego w łazience japońskiej można spotkać stare, często wielokrotnie naprawiane przedmioty, wykonane w głównej mierze z naturalnych materiałów, np. z drewna. Tego typu materiały można reperować i odnawiać niemal bez końca.

e) łazienka nie łączy się z toaletą. To dwa osobne pomieszczenia służące zaspokajaniu innych potrzeb. Urządzając łazienkę w stylu japońskim w polskich warunkach, zadbaj o to, by wizualnie oddzielić toaletę od strefy kąpieli. Możesz wykorzystać do tego szklaną ściankę, drzwi przesuwne albo tradycyjny orientalny parawan.

Łazienka japońska jest miejscem blisko zawiązanym z naturą, co widać również w warstwie kolorystycznej. Królują tu biele, beże, delikatne piaski, czekoladowe brązy, różne odcienie szarości oraz zielenie i błękity, przełamane dostojną czernią i soczystą czerwienią. Taki zestaw barw tworzy oryginalne, a jednocześnie bardzo harmonijne wnętrze, sprzyjające wewnętrznemu wyciszeniu. Dużą rolę odgrywają tu też naturalne materiały, zwłaszcza drewno, kamień i beton. Niestety takie materiały są dość trudne w pielęgnacji, dlatego urządzając wnętrze inspirowane stylem japońskim, zamiast nich można sięgnąć po płytki ceramiczne. które niejako naśladują ich wygląd i strukturę.

W łazience japońskiej centralne miejsce zajmuje okazała wanna. Może to być model:

  • wolnostojący, monolityczny
  • przypominający drewnianą balię
  • wyciosany z naturalnego kamienia
  • wpuszczony w podłogę

W nowoczesnym ujęciu to model wyposażony w system hydromasażu, który zdecydowanie ułatwia rozluźnienie mięśni i redukcję stresu. Tradycyjnie w pobliżu wanny powinien znajdować się też prysznic, który razem z wanną stworzy wygodną strefę kąpielową. Natomiast mała łazienka w stylu japońskim, która nie może pozwolić sobie na takie ekstrawagancje, może być wyposażona w sam prysznic – koniecznie bez brodzika, ograniczony gładkimi szklanymi taflami, które dają wrażenie większej przestrzeni. Dobrze sprawdzą się tu nowoczesne zestawy prysznicowe oraz deszczownicę, pozwalające na wygodne sterowanie strumieniem wody.

Ceramika łazienkowa powinna być maksymalnie prosta i oszczędna. Nie ma tu miejsca na wymyślne kształty i intrygujące kolory. Dobrym wyborem będzie klasyczna biel, ale w okazałych łazienkach można postawić też na elegancki czarny kolor. Baterie umywalkowe i wannowe mogą bazować na klasycznym zestawie kolorów – czerni albo chromowanej stali. W łazience japońskiej ważną rolę odgrywa też odpowiednie oświetlenie. Co ciekawe, w tradycyjnych wnętrzach Kraju Kwitnącej Wiśni występuje tylko jedno główne źródło światła. Nie ma tu lamp stołowych, lamp podłogowych ani nawet kinkietów. Aby być jak najbliżej oszczędnego japońskiego stylu można zamontować w dyskretne lampy podtynkowe, które zapewnią dużo światła, ale nie skupiają na sobie uwagi użytkowników. Lustra łazienkowe można podświetlić prostymi lampami na kablu albo niewielkimi, subtelnymi kinkietami. Nastrojowości dodadzą też lampiony, położone np. w okolicach wanny. Jeśli w łazience jest przewidziane okno, należy je zasłonić drewnianą żaluzją lub bambusową roletą.

Jako że w łazience w stylu japońskim rządzi minimalizm, wszelkie dekoracje i ozdoby służące tylko temu, by cieszyć oko, są ograniczone do minimum. Na ścianie obowiązkowo powinno zawisnąć lustro, które zgodnie z filozofią feng shui pozwala na swobodny przepływ energii życiowej, a ponadto dobrze rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń. Na blatach mogą pojawić się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Jedynym dodatkiem, który może pojawić się tu ze względów czysto wizualnych są kwiaty, najlepiej orientalne, jak np. juki czy storczyki. Bezwzględnie muszą to być żywe rośliny! Styl japoński nie lubi sztuczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *