Kabiny prysznicowe typu “Walk-in” marki Radaway

Kabiny prysznicowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach, zarówno tych małych, jak i większych. Oferta producentów jest niezwykle urozmaicona, co z jednej strony daje spore możliwości, ale z drugiej nieco utrudnia wybór. Obok znanych od lat kabin prysznicowych narożnych i przyściennych obecnie coraz większą popularnością cieszą się kabiny walk-in i zabudowy prysznicowe, które pozwalają wydzielić fragment przestrzeni łazienki na strefę natryskową. Zabudowy składają się z drzwi i ścianek bocznych, w zależności od konfiguracji. Umożliwiają one zamknięcie wnęki, w której powstanie miejsce do kąpieli. Jest to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń do których ciężko dopasować standardową kabinę.

Kabiny narożne mogą mieć w podstawie ćwiartkę koła, kwadrat, prostokąt lub pięciokąt. W zależności od kształtu podstawy kabinę narożną tworzą drzwi i jeden lub dwa elementy stałe, przymocowane do ściany. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są modele półokrągłe i pięciokątne, ponieważ oprócz zapewnienia wygody zajmują stosunkowo niewiele miejsca, co ułatwia aranżację łazienki. Rzadziej spotykanym modelem są z kolei kabiny narożne z tylnymi ściankami, które stosowane są w przypadku, gdy kabina ma docelowo posiadać hydromasaż, siedzisko lub półki na kosmetyki. Wówczas są one montowane w niej w sposób fabryczny.

Radaway w swojej ofercie posiada kabiny typu walk-in, które nie posiadają drzwi. Tworzy je pojedyncza tafla wraz z systemem mocującym, który ją stabilizuje i zapewnia solidne połączenia ze ścianą i podłogą, a w niektórych wersjach również z sufitem. Tafla może być przytwierdzona do ściany i podłogi za pomocą listwy montażowej albo punktowo, czyli z wykorzystaniem specjalnych okuć. W wielu kabinach typu “walk-in” stosuje się metalowy wspornik, który jest mocowany z jednej strony do szklanej tafli w jej górnej części, a z drugiej do ściany łazienki równoległej do szklanej tafli. Co istotne, w przypadku niektórych modeli trzeba od razu zdecydować po której stronie ma się znajdować element boczny i wspornik, a w innych można to zrobić dopiero podczas montażu.

Aby kąpiel była komfortowa takowa kabina nie powinna być zbyt mała. W przypadku podstaw kwadratowych za wygodne uznaje się wymiary 100 x 100 cm (największe), 90 x 90 cm i 80 x 80 cm. Najmniejsze kabiny mierzą 70 x 70 cm i dotyczą one raczej małych pomieszczeń lub łazienek dziecięcych do okazjonalnego użytku. W podobnych wymiarach oferowane są kabiny narożne, które mają w podstawie ćwiartkę koła lub pięciokąt. Doskonale sprawdzą się one nawet w niewielkich łazienkach. W przypadku kabin prostokątnych największy wybór dotyczy modeli z krótszym bokiem o długości 80 lub 90 cm. Dłuższy bok może mieć z kolei 0d 100 do nawet 200 cm. Kabiny przyścienne o podstawie połówki okręgu lub prostokąta, mają najczęściej wymiary 100 x 85 cm lub 100 x 90 cm. Ich wybór jest zwykle ograniczony do 2-3 wielkości.

Za standardowe wysokości kabin prysznicowych przyjmuje się 185, 190 i 195 cm. Takich modeli jest obecnie w sprzedaży najwięcej.  Należy również pamiętać, że oprócz powierzchni, którą zajmie nam sama kabina, trzeba jeszcze przewidzieć wolną przestrzeń przed nią na swobodne przemieszczanie się. Powinna mieć ona w podstawie co najmniej 80 x 90 cm. Oczywiście może być większa, jeśli tylko pozwoli na to wielkość łazienki.

Ceny kabin w znacznym stopniu zależą od renomy producenta spośród których warto wybrać sprawdzonego,  który udziela wieloletniej gwarancji na swoje wyroby i zapewnia długoletnią dostępność części zamiennych. Na cenę wpływa także jej rodzaj, wersja wykończenia, zastosowane materiały i wielkość. Do najtańszych należą białe kabiny z taflami z tworzywa sztucznego umieszczonymi w plastikowych ramach. Droższe kabiny charakteryzuje z kolei szkło hartowane oraz dekoracyjne wykończenie powierzchni ścianek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *